معاون سازمان بنادر؛

پروتكل ایمنی تردد در دریای خزر همسان سازی می گردد

پروتكل ایمنی تردد در دریای خزر همسان سازی می گردد به گزارش مسكن گزین معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی اظهار داشت: پروتكل ایمنی تردد كشتی های فعال در دریای خزر میان ۵ كشور عضو امروز همسان سازی و نهایی خواهد شد.به گزارش مسكن گزین به نقل از مهر، هادی حق شناس در چهارمین نشست نمایندگان بنادر كشورهای حاشیه دریای خزر با مبحث تهیه پروتكل ایمنی تردد و حمل و نقل دریایی با اشاره به اینكه این دریا بزرگترین دریای بسته جهان و در راه كریدور شمال به جنوب قرار دارد، اظهار داشت: دریای خزر از نظر تردد دریایی و حفظ محیط زیست از خصوصیت های بزرگی برخوردار می باشد.
وی اضافه كرد: ارتقاء سطح ایمنی دریانوردی و هماهنگ سازی استانداردهای ایمنی شناورها میان كشورهای در حاشیه دریای خزر از اهمیت بالایی برخوردار می باشد.
معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی تصریح كرد: به دنبال انعقاد موافقت نامه همكاری در زمینه امنیت دریایی میان كشورهای حاشیه دریای خزر در ۲۸ نوامبر ۲۰۱۲ در بندر باكو، كشورهای حاشیه این دریا نخستین جلسه تهیه پروتكل تهیه ایمنی دریانوردی را در ۱۷ و ۱۸ نوامبر ۲۰۱۶ در روسیه برگزار كردند كه در این نشست پیش نویس اولیه ایمنی تردد در دریای خزر نوشته شد.
حق شناس اظهار داشت: جلسه دوم تهیه پروتكل ایمنی حمل ونقل دریایی خزر در مارس ۲۰۱۷ در تركمنستان برگزار گردید و سومین جلسه آن امسال در تهران برپا شد اما هنوز این پروتكل به علت نبود نماینده جمهوری آذربایجان در تهران به امضای كشورهای حاشیه دریای خزر نرسیده است بنابراین امروز جلسه چهارم را در تهران برگزار كردیم تا پروتكل ایمنی تردد كشتی ها در دریای خزر میان همه كشورهای عضو به امضاء برسد.
وی خاطرنشان كرد: برپایه مفاد ماده ۳ پروتكل امنیت دریایی، دریای خزر اموری همچون «تصویب چارچوب قوانین ایمنی دریایی»، «ارائه اطلاعات در مورد مقررات ملی كشورها در زمینه ایمنی دریایی»، «آموزش كاركنان شاغل در بخش ایمنی دریایی و شناورها» و «كنترل كشتی ها توسط كشورهای ساحل بندر در خزر و همینطور همسان سازی دستورالعمل های كنترل ایمنی كشتی ها» میان این كشورها قابل اجرا خواهد بود.
معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی ابراز امیدواری كرد: در جلسه حاضر متن پروتكل ایمنی تردد و ایمنی شناورهای فعال در دریای خزر نهایی شده و همینطور كارگروه ماده ۵ پروتكل امنیت دریای خزر مصوب باكو ۲۰۱۲ برای تدوین اسناد پروتكل ایمنی دریایی تشكیل خواهد شود.
حق شناس تصریح كرد: ایران اعتقاد دارد كدهای مطرح شده در زمینه ایمنی دریایی مذكور در مقررات سازمان جهانی دریانوردی (IMO) كه بعد از كسب تجارب فراوان از جانب كشورهای مختلف دنیا تهیه و تدوین شده است، مرجع مناسبی برای تعیین پروتكل ایمنی دریانوردی در دریای خزر است.
به گفته این مقام مسئول در سازمان بنادر و دریانوردی، پیش نویس استانداردهای استخراج شده از اسناد مذكور در IMO توسط كارشناسان ایرانی در نشست سوم به نمایندگان كشورهای حاشیه دریای خزر عرضه شده و امیدوارم این پروتكل در این اجلاس تدوین و نهایی شود و از جانب كشورهای حاشیه دریای خزر مورد پذیرش قرار گیرد.
وی افزود: با امضای این اسناد، ضمن افزایش همكاری حمل و نقل دریایی میان كشورها، مانع همسان سازی استانداردهای ایمنی در دریای خزر هم برداشته خواهد شد. همینطور تدوین آئین نامه های ایمنی و كنترل كشتی های فعال در دریای خزر می تواند زمینه رقابت سالم میان ۵ كشور حاشیه ای را فراهم آورد.
در ادامه این نشست نادر پسنده معاون كل امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی هم با تاكید بر اینكه همه كشورهای حاشیه دریای خزر حق دارند از مزایای این دریا استفاده كنند، اظهار داشت: مایلیم دریای خزر، دریایی ایمن و پاك برای همه كشورهای حاشیه آن باشد كه برای دستیابی به این هدف باید میان یكدیگر به توافق برسیم.
پسنده مفاد نشست چهارم تهیه پروتكل ایمنی دریایی كشورهای حاشیه خزر را نهایی كردن این پروتكل، توافق در مورد ایمنی تردد در دریای خزر و همسان سازی شیوه بازرسی كشتی های فعال در دریای خزر عنوان نمود.

1397/09/20
14:20:28
5.0 / 5
4161
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
مسکن گزین - MaskanGozin
maskangozin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسكن گزین محفوظ است

مسكن گزین

جستجوی املاک