15 روستای چالدران در مقابل سیل ایمن میگردد

15 روستای چالدران در مقابل سیل ایمن میگردد مسكن گزین: ارومیه- فرماندار چالدران اظهار داشت: با اجرای هفت طرح آبخیزداری در این شهرستان كه در مراحل پایانی قرار دارد، 15 روستای منطقه در مقابل سیل ایمن میگردد.


كریم حسین زاده روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اضافه كرد: این طرح های آبخیزداری با اختصاص اعتبار 60 میلیارد ریالی در سه حوزه 'خان صدر'، 'سعدل' و 'حراملو' اجرایی شده است.
وی افزود: ساخت این سدها از نوع ملاتی است كه از پارسال با هدف پیشگیری از خطرات ناشی از سیل و فرسایش خاك و استفاده از آب جمع شده در پشت سدها در جهت مصارف آب كشاورزی شروع شده است.
وی بیان كرد: با ساخت این سدها از رسوب 200 هزار مترمكعب رسوب ناشی از سیل درمسیر آب جاری جلوگیری میگردد كه نقش بسزایی در كاهش معضلات ناشی از سیل دارد.
فرماندار چالدران اظهار داشت: ساخت این سدهای آبخیزداری در مراحل پایانی قرار دارد و امیدواریم با تلاش بیشتر پیمانكاران، شاهد بهره برداری زودهنگام از این طرح ها باشیم.
به گزارش مسكن گزین به نقل از ایرنا، شهرستان چالدران همچون شهرستان های سیل خیز آذربایجان غربی است.
امسال از محل صندوق توسعه ملی بالغ بر 200 میلیارد ریال اعتبار برای اجرای طرح های آبخیزداری برای استان آذربایجان غربی تخصیص یافته كه این طرح ها در 17 شهرستان و 20 حوزه قرار دارد.
آبخیزداری به علم و هنر برنامه ریزی مستمر و اجرای اقدام لازم جهت مدیریت منابع حوزه های آبخیز شامل طبیعی، كشاورزی، اقتصادی و انسانی بدون احداث اثرات منفی در منابع آب و خاك گفته میگردد و می تواند به صورت مكانیكی یا بیولوژیكی باشد.
صاحب نظران این بخش تاكید دارند كه با اجرای هر هكتار آبخیزداری می توان 500 مترمكعب آب جدید تولید كرد؛ ضمن آنكه اجرای هر هكتار عملیات آبخیزداری از 6.5 تن فرسایش خاكی و رسوب جلوگیری می كند.
آذربایجان غربی همچون استان های نیازمند آبخیزداری به حساب می آید چونكه این استان از یك سو منابع آبی لازم جهت ذخیره سازی و مصرف در بخش كشاورزی را دارا بوده و از طرف دیگر این بخش سهم قابل توجهی از اقتصاد منطقه را به خود مختص كرده است.
8137/7129


1397/09/06
22:08:37
5.0 / 5
4451
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
مسکن گزین - MaskanGozin
maskangozin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسكن گزین محفوظ است

مسكن گزین

جستجوی املاک