همكاری هند با ایران و روسیه برای فعال شدن كریدور شمال-جنوب

همكاری هند با ایران و روسیه برای فعال شدن كریدور شمال-جنوب مسكن گزین: دهلی نو - وزیر صنایع و بازرگانی هند اعلام نمود این كشور می خواهد برای فعال كردن كریدور بین المللی شمال-جنوب با ایران و روسیه همكاری كند.


به گزارش مسكن گزین به نقل از روزنامه 'بیزینس استاندارد' در روز سه شنبه، سورش پرابو در دیدار با یك هیات تجاری روسی اظهار داشت كه هند، روسیه و ایران در تاریخ 23 ماه نوامبر (2 آذر) یك دیدار سه جانبه با مبحث كریدور بین المللی شمال و جنوب(INSTC) برگزار خواهند كرد تا این مسیر 7 هزار و 500 كیلومتری را هرچه زودتر فعال كنند.
او اظهار داشت: تمام مسائل برای فعال شدن هرچه زودتر این كریدور حل و فصل خواهند شد.
وی اضافه كرد: راهرو بین المللی شمال و جنوب یك پروژه مهم میان هند، روسیه و ایران است كه همكاری ها در زمینه حمل و نقل را گسترش داده و سبب توسعه ارتباط با كشور های آسیای مركزی خواهد شد.
وزارت صنایع و بازرگانی هند در اطلاعیه ای اظهار داشت: كریدور بین المللی شمال و جنوب كوتاه ترین مسیر چند منظوره است كه اقیانوس هند را به خلیج فارس با استفاده از ایران، روسیه و شمال اروپا متصل می كند. ظرفیت تخمینی این كریدور، 20 تا 30 میلیون تن كالا در سال است و زمان و هزینه ها را 30 تا 40 درصد كاهش خواهد داد.
به گفته مقامات دولتی هندی، كشور روسه در سال های 2000 تا 2017 حدود 1.2 میلیارد دلار در بخش های نفت، گاز، تجهیزات دفاعی، نیرو، انرژی و پروژه های زیرساختی بزرگ هند سرمایه گزاری نموده است.
در سال 2017 ارزش تجارت دوجانبه هند و روسیه 10.13 میلیارد دلار بوده است.
كریدور بین المللی شمال-جنوب از مسیرهای راهبردی در نیم كره شرقی جهان است.
موقعیت استراتژیك، ژئوپلتیك و ژئواكونومیك ایران مورد توجه كشورهای بزرگ جهان بوده و هست. موقعیت مناسب ریلی و جاده ای و دسترسی ایران به سواحل طولانی در خلیج فارس، دریای عمان، دریای مكران، سواحل دریای خزر در سالهای اخیر بسیار مورد توجه تولیدكنندگان بزرگ اقتصادی جهان بوده است.
موافقتنامه كریدور حمل ونقل بین المللی شمال - جنوب در شهریور ماه 1379 در سن پترزبورگ به امضای وزرای حمل و نقل سه كشور ایران، هند و روسیه رسید.
كریدور شمال - جنوب مهمترین حلقه تجارت بین آسیا و اروپا می باشد كه در مقایسه با مسیرهای سنتی از نظر مسافت و زمان تا 40 درصد كوتاهتر و از نظر هزینه تا 30 درصد ارزانتر می باشد. این كریدور یكی از مسیرهای مهم ترانزیتی در آسیای میانه است و كشورهای در راه این كریدور هر یك با تشكیل اتحادیه و انعقاد قراردادهای همكاری در رقابتی همه جانبه به توسعه و تجهیز بنادر، جاده ها، ترمینال و مسیرهای ریلی خود می پردازند.
این كریدور ارتباط ترانزیتی كشورهای شمال اروپا و روسیه با استفاده از ایران و دریای خزر به كشورهای حوزه اقیانوس هند، خلیج فارس و جنوب آسیا برقرار می سازد. در این میان اتصال خلیج عمان و بندر چابهار در ساحل شرق دریای مكران یا دریای عرب بعنوان بندری استراتژیك به این راه گذر در مبادله كالا به شرق كشور و همسایه های شرقی و آسیای میانه نقش مهمی ایفاد خواهد نمود.
در صورت فعال شدن تمام حلقه های این زنجیره، انتقال كانتینر از بندر مومبای به مسكو حدود یك ماه زمان نیاز دارد در حالیكه ترانزیت كانتینری مشابه با استفاده از دریای بالتیك افزایش 20 درصدی هزینه حمل و نقل را به دنبال دارد.
آساق**267**1424


1397/08/08
15:48:30
5.0 / 5
4386
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
مسکن گزین - MaskanGozin
maskangozin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسكن گزین محفوظ است

مسكن گزین

جستجوی املاک