حجم مبادلات ایران و ترکمنستان بزودی ۲ برابر می شود

حجم مبادلات ایران و ترکمنستان بزودی ۲ برابر می شود به گزارش مسکن گزین، وزیر راه و شهرسازی از برنامه ریزی برای افزایش تعداد پروازهای ایران و ترکمنستان اطلاع داد و اظهار داشت: حجم مبادلات تجاری ایران در کوتاه مدت به یک میلیارد دلار افزایش خواهد یافت.به گزارش مسکن گزین به نقل از وزارت راه و شهرسازی، مهرداد بذرپاش، وزیر راه و شهرسازی امروز بعد از افتتاح نمایشگاه «ایران پروژه» در عشق آباد پایتخت ترکمنستان در جمع خبرنگاران اظهار نمود: امروز در کنار برگزاری هفدهمین اجلاس اقتصادی ایران و ترکمنستان نمایشگاه ایران پروژه راه اندازی شد.
وی ضمن اشاره به این که ۹۴ شرکت ایرانی و ۳۰۰ تاجر تاجر و فعال اقتصادی در نمایشگاه حضور دارند، اظهار داشت: این تعداد شرکت کننده از آن حکایت می کند که ایران ظرفیتهای بسیار زیادی دارد که می تواند در توسعه سایر کشورها مورد استفاده قرار گیرد.
وزیر راه و شهرسازی در ادامه ضمن اشاره به این که در زمان حاضر حدود ۵۰۰ میلیون دلار حجم مبادلات تجاری ما با ترکمنستان است، افزود: در جلسات با مقامات ترکمنستان همچون رئیس جمهوری هدف گذاری شده تا حجم مبادلات ایران و ترکمنستان در کوتاهترین زمان به یک میلیارد دلار افزایش یابد.
بذرپاش بیان نمود: در بحث حمل بار هم هدف گذاری کرده ایم تا به رقم ۲۰ میلیون تن در سال دست پیدا نماییم. برای این منظور نیازمند توسعه زیرساخت ها هستیم در این خصوص مقرر است شرکتهای ایرانی یک جاده حدود ۲۶۰ کیلومتری را در ترکمنستان بسازند.
وی از مذاکره جهت کمک به سهولت جابه جایی بار، کاهش معطلی در پایانه های مرزی و کاهش تعرفه حمل ریلی بین دو کشور ایران و ترکمنستان اطلاع داد و اظهار داشت: این امر سبب رسیدن به نقطه مطلوب افزایش ترانزیت می شود.
وزیر راه و شهرسازی با یادآوری این که طی ۷ ماه سال جاری ترانزیت ایران ۲۵ درصد افزایش پیدا کرده آنرا ناشی از مذاکرات دولت سیزدهم با کشورهای همسایه اعلام و تصریح کرد: اصرار دولت برای حذف مقررات زائد ترانزیت با سایر کشورها سبب رشد ترانزیت شده است.
بذرپاش خاطرنشان کرد: در کلان پروژه کریدور شمال جنوب و در چارچوب ایران راه توسعه زیرساخت ها همچون افزایش خطوط ریلی و جاده ای شرط ضروری است اما شرط کافی برای دستیابی به آن کمیسیون های مشترک با کشورهایی همسایه برگزار گردد.
وی در مورد پروازهای بین ایران و ترکمنستان اظهار داشت: یکی از پیش نیازهای اساسی برای حضور سرمایه گذاران و شرکتهای ایرانی در ترکمنستان افزایش پروازهای بین دو کشور است، در این خصوص مذاکراتی انجام شده و بزودی شاهد افزایش این پروازها خواهیم بود.


منبع:

1402/08/28
12:04:50
5.0 / 5
272
تگهای خبر: تجاری , توسعه , جاده , راه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
مسکن گزین - MaskanGozin
maskangozin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسكن گزین محفوظ است

مسكن گزین

جستجوی املاک