شهردار تهران اعلام كرد

حرکت تهران به سمت برقی سازی

حرکت تهران به سمت برقی سازی به گزارش مسکن گزین، شهردار تهران موضوع آلودگی هوا را از چالش های اصلی شهر دانست و اظهار داشت: شهروندان از این مشکل در رنج هستند. به همین دلیل تفاهم مهمی با وزیر صمت و وزیر نیرو و سازمان محیط زیست به امضا رسید. تهران به سمت برقی سازی خواهد رفت. 1000 دستگاه اتوبوس برقی قرارداد شده است.


به گزارش مسکن گزین به نقل از ایسنا، علیرضا زاکانی شهردار تهران اظهار داشت: در تهران ۱۲هزار هکتار بافت ناپایدار داریم که حدود ۴۶۰۰ هکتار آن بافت فرسوده است. یعنی مؤلفه های سه گانه ناپایداری، ریزدانگی و نفوذناپذیری را دارد.
وی با اعلان اینکه هدف در کمیسیون ماده ۵ تسهیل گری و طرح های موضعی و موضوعی است، اظهار داشت: ۲۶ طرح از این دست به تصویب رسیده است. بطورمثال طرح محله کن که ۵هزار پلاک را ساماندهی کردیم. این ۵هزار پلاک گرفتار فرسودگی و ویرانگری شده بودند. ضمنا خیابان قزوین، فداییان اسلام، خیابان دماوند مورد بررسی قرار گرفت. برای آنکه بتوانیم حق مردم را در کلان موضوع در کمیسیون ماده ۵ مورد دقت قرار دهیم.
وی افزود: سال قبل ۴ هزار پروانه نسبت به سال ۱۴۰۰ بیشتر صادر شد و این میزان ۶۷ درصد بیشتر در بافت فرسوده بود. امسال نسبت به زمان مشابه رشد حدود ۳۰۰درصدی صدور پروانه داشته ایم. تقریباً برابر با کل مدت زمان ۱۴۰۰.
شهردار تهران با اعلان اینکه بسیاری از محلات فرسوده تعیین تکلیف نشده و نگاه کارشناسی درستی درباره ی آنها وجود نداشت، اظهار داشت: ضمنا از قواعد سال ۹۱ در طرح تفصیلی عبور شده بود. ما ۷ مورد را در این رابطه برطرف کردیم. هدف دولت خدمت گزار و مدیریت شهری باز کردن گره از زندگی مردم، زیست پذیر کردن شهر و رفاه و آرامش برای مردم است.
افتتاح فاز اول بزرگراه بروجردی؛ طی هفته های آتی
زاکانی با تأکید بر این که ما پروژه های عمرانی ناتمام شهر را فعال کردیم، اشاره کرد: همه پروژه های کلان فعال می باشند. ۹.۲ کیلومتر بزرگراه امسال افتتاح می شوند. ۱.۵ درصد از ترافیک شهر با شروع به کار بزرگراه شهید شوشتری برطرف خواهد شد.
وی ادامه داد: در پروژه ساخت ادامه اتوبان یادگار امام بصورت دو شیفت مشغول کار هستیم. اتوبان شهید بروجردی به طول ۴.۷ کیلومتر آماده است و بخش مهمی از آن همین ماه افتتاح خواهد شد و در غرب تهران یک بزرگراه پیوسته مانند بزرگراه امام علی خواهیم داشت.
شهردار پایتخت با اشاره به تونل شهید متوسلیان اظهار داشت: این تونل از انتهای صیاد تا آزادگان به طول ۹.۸ کیلومتر امسال شروع می شود و تا ۳ سال دیگر به بهره برداری خواهد رسید.
وی با اعلان اینکه ۱۱۰ میلیون متر مربع مساحت معابر تهران است، اشاره کرد: سالی ۱.۵ میلیون تن آسفالت هر سال برای ترمیم معابر شهر نیاز است، این در حالیست که عقب ماندگی مفرطی در عرصه آسفالت وجود دارد. امسال هدف گذاری برای رسیدن به ۱.۵ میلیون تن آسفالت است. هفته گذشته از ۸۰۰ هزار تن آسفالت در معابر عبور کردیم. بطوریکه یک سوم در معابر بزرگ و مابقی در معابر دیگر شهر ریخته خواهد شد.
زاکانی که در یک برناکه تلویزیونی سخن می گفت، اضافه کرد: بررسی ها انجام شده و الان معلوم است در کدام معابر باید آسفالت ریخته شود.
شهردار تهران با تأکید بر این که دو کارخانه جدید آسفالت در غرب و شرق تهران مستقر شده است، اظهار داشت: برای استمرار نهضت آسفالت ریزی و رضایت مردم تصمیم گرفتیم تولید را افزایش دهیم.
وی با اعلان اینکه ۹۸ تقاطع ناقص در تهران وجود داشت که موجب طولانی تر شدن راه مردم به اندازه ۷۹۰ کیلومتر شده بود، اظهار داشت: اصلاح این ۹۸ تقاطع از سال ۱۴۰۰ در دستور کار قرار گرفت. اصلاح تعدادی از این تقاطعات پروژه چند ماهه است. اصلاح این تقاطعات حدود ۷۳۰ کیلومتر راه مردم را کوتاه می کند. ۱۱ تقاطع سال قبل اصلاح گردید. ۲۸ تقاطع امسال شروع شده و تا سال آینده همه تقاطعات اصلاح می شود. این موجب کاهش مصرف سوخت تا روزانه یک میلیون لیتر خواهد شد. ازجمله این تقاطعات، تقاطع انتهای شهید باقری به شهید بابایی است که البته این تقاطع مشکل معارض دارد که بزودی این معارضین رفع می شود.
زاکانی در قسمت دیگری از صحبت هایش به برنامه ها در عرصه حمل و نقل عمومی پرداخت و بیان کرد: ۴۵درصد بودجه امسال شهرداری به حمل و نقل عمومی اختصاص یافته است. البته این کف ماجراست. ما قرارداد ۳هزار اتوبوس جدید برای تهران بسته و پول آنرا پرداخت کردیم که هزار اتوبوس از این تعداد برقی است.
وی سپس به تحقق بودجه پرداخت و اظهار داشت: سال قبل ۱۵۸ درصد تحقق بودجه داشتیم. ۱۳۷ درصد آن در عرصه نقد نسبت به مصوب شورا بوده است.
زاکانی با اعلان اینکه با رویکرد فعال و با کمی فکر به موضوعات پرداخته ایم، اشاره کرد: امسال امیدواریم ۱۲۶۰ اتوبوس جدید به تهران اضافه شود. تا انتهای سال نیز حدود ۵۰۰ اتوبوس نوسازی و بازسازی خواهد شد.
وی در مورد مترو هم اشاره کرد: بازسازی واگن های مترو نیز ادامه دارد. تا قبل از امسال در یک سال و نیم گذشته ۱۴ کیلومتر خط با ۱۰ ایستگاه جدید افتتاح شده است. امسال اما حدود ۲۰ کیلومتر با ۱۳ ایستگاه جدید افتتاح خواهد شد.
شهردار تهران اضافه کرد: پرند نیز متروی ۲۰ کیلومتری با یک ایستگاه است که امسال افتتاح می گردد. تا ماه آتی ایستگاه پرند افتتاح خواهد شد. موضوع برق آن فقط باقی مانده است.
هزینه بهره برداری از هر یک کیلومتر مترو ۲ هزار میلیارد تومان
زاکانی با اعلان اینکه هر کیلومتر متروی جدید حدود ۲ هزار میلیارد تومان هزینه دارد، اظهار داشت: حفاری خط ۱۰ نیز به زودی آغاز می شود. در مورد خط ۹ هم تفاهم نامه امضا شده و کار شروع خواهد شد. خطوط ۸ و ۱۱ نیز سال آینده.
وی به موضوع واگن ها هم اشاره و اظهار داشت: حدود ۶۰۰ واگن مترو نیاز به اورهال داشت. خیلی از انبارهای تجهیزات مترو هنگامی که تحویل گرفتیم، خالی بود. ۲۴۰ واگن بازسازی شده است. هم چنین ۷۹۱ واگن جدید با زحمت دولت از چین خریداری شده است. ۱۱۳ دستگاه واگن نیز به تولیدکنندگان داخلی سفارش داده ایم. بدین سان نوسازی جدی در این زمینه صورت خواهد پذیرفت.
شهردار تهران موضوع آلودگی هوا را از چالش های اصلی شهر دانست و اظهار داشت: شهروندان از این مشکل در رنج هستند. به همین دلیل تفاهم مهمی با وزیر صمت و وزیر نیرو و سازمان محیط زیست به امضا رسید. تهران به سمت برقی سازی خواهد رفت. ۱۰۰۰ دستگاه اتوبوس برقی قرارداد شده است. ۱۵ ایستگاه شارژ خودروی برقی با همکاری مپنا در تهران راه اندازی شد. تا انتهای سال آینده ۱۷۰۰ ایستگاه با ۵۰۰۰ دستگاه شارژ افتتاح خواهد شد. ۴هزار موتور برقی و ۵۰هزار تاکسی برقی نیز به زودی وارد پایتخت خواهد شد. بدین سان چهره شهر عوض می شود و آلودگی کاهش خواهد یافت.
ایشان سپس به موضوع لطمه های اجتماعی پرداخت و توضیح داد: با ۱۴ دستگاه برای کاهش لطمه های اجتماعی توافق شد. قرارگاه اجتماعی برای هم افزایی در امتداد رفع معضلات بوجود آمد. با همکاری این ۱۴ دستگاه، اتفاقات خوبی افتاد. مدیران دوره قبل معتقد بودند که باید این افراد را به حال خود رها کرد. اما در این دوره ۵ هزار ظرفیت جدید برای پذیرش معتادان متجاهر در تهران فعال گردیده است. بیش از ۴هزار نفر هم جدیدا پذیرش شدند. برای ۷۲۰۰ کودک خیابانی نیز خدمت رسانی شروع شده است. با مجوز ویژه دولت و رئیس جمهور امیدوار هستم با تلاش همه دستگاهها چهره شهر بیشتر هم تغییر کند.
زاکانی با اشاره به مشارکت مردمی و اهمیت آن اظهار داشت: تعداد قابل توجهی از شهروندان در طرح «من شهردارم» برای انتخاب پروژه های کوچک مقیاس محلی مشارکت کردند. البته طرح برای توسعه مشارکت مردم در اداره شهر ادامه خواهد داشت.
منبع:

1402/06/09
13:09:59
5.0 / 5
225
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
مسکن گزین - MaskanGozin
maskangozin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسكن گزین محفوظ است

مسكن گزین

جستجوی املاک