در گزارش مسكن گزین مطرح شد؛

تقویت زیرساخت ها راهکار کاهش لطمه های اجتماعی شهرک های اقماری

تقویت زیرساخت ها راهکار کاهش لطمه های اجتماعی شهرک های اقماری یک جامعه شناس درباب تاثیر موقعیت جغرافیایی در افزایش لطمه های اجتماعی در شهرک های اقماری اطراف پایتخت اظهار داشت: تقویت زیرساخت های شهری و آموزش راهکار کاهش لطمه های اجتماعی در این شهرک هاست.محمدرضا محبوب فر، جامعه شناس و پژوهشگر لطمه های اجتماعی در گفت و گو با خبرنگار مهر درباب تأثیر موقعیت جغرافیایی شهرک های اقماری مانند پردیس و پرند در اطراف تهران بر افزایش لطمه های اجتماعی اظهار داشت: هم اکنون متأسفانه به سبب این که در این دو منطقه از تهران زیرساخت های مدیریت بحران و زیر ساخت های مدیریت شهری وجود ندارد مشکلات بسیاری که ما از آنها تحت عنوان لطمه های اجتماعی یاد می نماییم بروز می کنند.
این جامعه شناس اضافه کرد: هم اکنون به سبب ساخت و سازهای نامناسب و عدم مدیریت حتی مساکن مهر را نیز بعنوان حاشیه نشینی رسمی می شناسیم.

وی با اشاره به این که موقعیت جغرافیایی در بحث لطمه های اجتماعی تأثیر بسیار زیادی دارد عنوان کرد: نمی توان تأثیر موقعیت جغرافیایی را در بروز لطمه های اجتماعی نادیده گرفت برای مثال در این دو شهرک جمعیت ساکن از تهران و سایر استانهای کشور هستند بدین سبب تفاوت در فرهنگ و سبک زندگی افرادی که از گوشه و کنار ایران در یک شهرک در کنار یکدیگر زندگی می کنند سبب بروز لطمه های اجتماعی می شود.
محبوب فر اظهار نمود: بافت جمعیتی در شهرک های اقماری شهرهای بزرگ به ویژه پایتخت سبب می شود که این شهرک ها با لطمه های اجتماعی متفاوتی همچون خرید و فروش مواد مخدر، فحشاء، دزدی و سایر موارد مواجه باشند.
این جامعه شناس اشاره کرد: شرایط اقلیمی، نرخ هزینه های زندگی و افزایش قیمت مسکن در شهرهای بزرگ به ویژه در پایتخت سبب افزایش حاشیه نشینی و به طبع آن بروز لطمه های اجتماعی خواهد شد.
این جامعه شناس و پژوهشگر لطمه های اجتماعی اشاره کرد: درباب این دو شهرک اقماری باید گفت نوع بافت جمعیتی به سبب تجانس فرهنگی موجود سبب بروز لطمه های اجتماعی در این شهرک ها می شود.
محبوب فر درباب راهکار فائق آمدن بر مشکلات و لطمه های اجتماعی موجود در این دو شهرک اظهار نمود: راهکار ما تقویت مناطق حاشیه نشین است؛ به این صورت که مناطق حاشیه نشین باید از لحاظ آموزش های شهروندی، زیر ساخت های اقتصادی، معیشتی و محیط زیستی تقویت شوند تا بتوانیم مشکلات و لطمه های اجتماعی در این شهرک ها را کاهش دهیم.
وی در آخر اشاره کرد: البته پرداختن به مسائل آموزشی برای کاهش لطمه های اجتماعی موجود در این شهرک ها کافی نیست و همزمان با آموزش باید اقدامات تقویتی نیز صورت گیرد؛ برای مثال یکی از مسائل مهمی که باید به آن پرداخت رفع محرومیت و فقر؛ توجه به مسائل اقتصادی و اجتماعی است و در آخر پرداختن به مسائل زیرساخت های شهری و امنیتی است که سبب کاهش لطمه های اجتماعی در این شهرک ها خواهد شد.

1400/06/18
10:06:18
5.0 / 5
241
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
مسکن گزین - MaskanGozin
maskangozin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسكن گزین محفوظ است

مسكن گزین

جستجوی املاک