پاسخ شهرداری شهر قدس به انتقادات محیط زیست درباره مدیریت پسماند این شهر

پاسخ شهرداری شهر قدس به انتقادات محیط زیست درباره مدیریت پسماند این شهر به گزارش مسكن گزین معاون خدمات شهری شهرداری شهرقدس به انتقادات محیط زیست استان تهران در خصوص ناكارامدی سیستم مدیریت پسماند در این شهر پاسخ داد و علت انباشت زباله در سكوی میانی این شهرستان را شرح داد.


حمید کاظمی صیاد در گفت و گو با ایسنا، گفت: زباله ها در شهر قدس به دو شکل در شبانه روز جمع آوری می شود؛ نخست بخشی که به روش سنتی از درب منازل شهروندان جمع آوری می شود که این کار از ساعت ۲۱ تا بامداد صورت می گیرد و بخش دوم هم جمع آوری و انتقال زباله به سکوی میانی از باکس های مکانیزه است.


انتقال تمامی زباله های شهرهای غرب استان تهران به گود اخترآباد

وی ادامه داد: در شهر قدس مرکز بازیافت و یا تفکیک زباله وجود ندارد و تمامی شهرهای غرب استان تهران همگی زباله های خویش را به گود اخترآباد منتقل می کنند. در آنجا تخلیه و کار تفکیک انجام می شود؛ در حقیقت تمام شهرها با این گود قرارداد دارند که مدیریت آن برعهده سازمان مدیریت پسماند صفادشت است.
وی افزود: بدین سان در شهر قدس زباله ها از سطح شهر جمع آوری و به سکوی مکانیزه میانی منتقل می شود و از آنجا به وسیله تریلی ها با استانداردهای کامل و به روز به گود اخترآباد منتقل می شوند و در این فرایند هیچگونه تفکیک و بازیافتی صورت نمی گیرد البته بنا داریم این کار را انجام دهیم اما هنوز این مبادرت به سرانجام نرسیده است.
معاون خدمات شهری شهرداری شهر قدس در بخش دیگری از صحبت های خود به بازدید مدیرکل محیط زیست استان تهران از سکوی میانی زباله این شهر و انتقادات مطروحه اشاره نمود و اضافه کرد: در روز بازدید یکی از سیم تریلی های ما خراب شده بود و احتیاج به تعمیر داشت این کار و جایگزینی سیم تریلی دیگر امکان دارد حدود ۳ ساعت زمانبر باشد و در این زمان شاید به اندازه یک تریلی زباله باقی بماند که در همین زمان بازدید مدیرکل اتفاق می افتد.
وی با اشاره به اینکه بازدید مدیرکل محیط زیست استان تهران تنها از یک نقطه شهر یعنی سکوی میانی صورت گرفت و نمی توان آنرا به کل شهر تعمیم داد، عنوان نمود که این آمادگی در شهرداری شهر قدس به صورت کامل وجود داشته و دارد تا پاسخگویی و تشریح روند کار صورت گیرد، هرچند مدیر اداره پسماند شهرقدس در هنگام بازدید در محل بوده و علت انباشت زباله درپی خرابی سیم تریلی را تشریح کرده است.
وی افزود: اما نکته دوم اینکه باهماهنگی انجام شده با پلیس راهور باتوجه به داشتن استانداردهای کامل و مکانیزه بودن سیم تریلرها و همینطور داشتن مخازن شیرابه، امکان تردد آنها در روز هم برای حمل زباله فراهم است بنابراین در شرایط خرابی سیم تریلی بعد از جایگزینی زباله ها در هر ساعتی از شبانه روز به گود اخترآباد منتقل می شوند و برای شب بعد در محل باقی نمی مانند. این در حالیست که مستندات زمان انتقال زباله های مورد بازدید مدیرکل محیط زیست هم موجود است.
وی تصریح کرد: این زباله ها تنها در یک نقطه و آن هم در سکوی میانی بوده و در شهر هیچ زباله ای نبوده و اصلا امکان باقی ماندن زباله در شهر نیست؛ زباله های سکوی میانی در هنگام خرابی سیم تریلی در همان روز منتقل شده است.

به قول وی، طرح جامع مدیریت پسماند شهرستانهای استان تهران در استانداری درحال تدوین است بنابراین تا تدوین آن، تمام شهرهای غرب استان تهران به همین شکلی که شهرقدس کار می کند عمل می کنند.

کاظمی افزود: در قرارداد ما با گود اخترآباد تاکید شده ما نباید فعالیتی در تفکیک زباله داشته باشیم و این کار ممنوع و مستندات آن هم موجود است بنابراین مسئولیتی در این حوزه نداریم؛ در حوزه جمع آوری هم در دوره جدید مدیریت شهری تدبیر بر این بود که کار برون سپاری شود که در همین راستا در سال اول دوره جدید از دو منطقه شهر قدس منطقه ۲ به صورت ۱۰۰ درصدی امورات خدمات شهری به پیمانکار سپرده شد. سال جاری هم امورات خدمات شهری شامل رفت و روب و جمع آوری زباله ها به صورت ۱۰۰ درصدی در منطقه یک به پیمانکار واگذار شد.

وی خاطرنشان کرد: حتی حمل زباله ها از سکوی میانی تا گود اخترآباد هم به بخش خصوصی واگذار شده است و تمامی تجهیزات برای انجام این اقدامات مکانیزه و دارای استانداردهای روز هستند.
1399/06/14
17:25:41
5.0 / 5
1750
تگهای خبر: استاندارد , امداد , خدمات , راه
این مطلب را می پسندید؟
(2)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
مسکن گزین - MaskanGozin
maskangozin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسكن گزین محفوظ است

مسكن گزین

جستجوی املاک