یك مقام مسئول در وزارت راه و شهرسازی اعلام كرد:

آبان ماه، موعد بهره برداری از طریق آهن خواف-هرات

آبان ماه، موعد بهره برداری از طریق آهن خواف-هرات به گزارش مسكن گزین یك مقام مسئول در وزارت راه و شهرسازی اعلام نمود: راه آهن خواف-هرات در هفته وحدت(۱۹ تا ۲۶ آبان) افتتاح می شود.به گزارش مسکن گزین به نقل از وزارت راه و شهرسازی، امیرمحمود غفاری، معاون برنامه ریزی و مدیریت منابع وزارت راه و شهرسازی در نشستی به منظور هماهنگی و تنظیم برنامه نهایی افتتاح طرح ملی و بین المللی راه آهن خواف-تهران نشستی با حضور مدیران و مسؤلان وزارتخانه های امورخارجه و کشور با اشاره به اهمیت راهبردی ملی و بین المللی طرح راه اندازی راه آهن «خواف- هرات» در سطح منطقه و جهان، از مدیران اجرایی وزارت راه و شهرسازی، وزارت امورخارجه و وزارت کشور درخواست نمود تا به صورت جهادی، موانع مالی و لجستیک این طرح را برطرف کند.
معاون برنامه ریزی و مدیریت منابع وزارت راه و شهرسازی، بعد از بررسی و مشورت با حضار، بر لزوم افتتاح خط ریلی خواف-هرات در هفته وحدت سال جاری (۱۹ تا ۲۶ آبان) با حضور ریاست جمهوری کشورهای ایران و افغانستان و دیگر مقامات عالی کشور تاکید نمود.
به همین منظور مقرر شد تا کارگروهی فرهنگی-تبلیغی با مدیریت رئیس مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی وزارت راه و شهرسازی و حضور مدیران و مسؤلان ایرانی و افغان تشکیل گردد تا از راه این کارگروه، مقدمات افتتاح طرح خواف-هرات در وقت مقرر فراهم گردد.
ویژگی های خط آهن خواف-هرات
لازم به ذکر است خط ریلی خواف-هرات علاوه بر آنکه از لحاظ حمل و نقل داخلی بار و مسافر اهمیت دارد، از منظر اتصال کشور افغانستان از راه شبکه ریلی جمهوری اسلامی ایران به آب های آزاد و حتی کشورهای اروپایی، اهمیت بسیار بالایی دارد و از طرفی حمل و ترانزیت بار و کالا به کشور افغانستان و در ادامه به کشورهای شرقی آسیا هم برای ایران بسیار مهم ارزیابی می شود.
این پروژه به طول حدود ۱۹۱ کیلومتر، به صورت یک خطه با سرعت ۱۶۰ کیلومتر بر ساعت برای مسافری و ۱۲۰ کیلومتر بر ساعت برای باری، از کیلومتر ۲۴ راه آهن سنگان-تربت حیدریه در نزدیکی ایستگاه خواف شروع و در منطقه نسبتاً کم عارضه و هموار پیش می رود.
مسیر این راه آهن در کیلومتر ۱۲ جاده تایباد -خواف و در کیلومتر ۲۱، جاده معدن سنگان را به صورت زیرگذر قطع می کند.
همچنین در کیلومتر ۳۸ الی ۴۲ از ارتفاعات خواجه انجیر عبور و در کیلومتر ۴۷ الی ۵۲ وارد منطقه کم عارضه و نسبتاً هموار می شود.
از کیلومتر ۵۵ در مجاورت نوار مرزی قرارگرفته و در کیلومتر ۷۶ به مرز شمتیغ می رسد. از همین منطقه تا ایستگاه جونو ۶۳ کیلومتر راه دیگر باید طی شود که البته این جزو سومین قطعه از قطعاتی است که ایران آنرا ساخته است.
اهمیت دیگر این پروژه آن است که افغانستان از راه این خط آهن به شبکه سراسری ایران و سایر نقاط جهان متصل خواهد شد.
در بحث ترانزیت نیز، راه های متنوعی مانند کریدور شمال-جنوب و کریدور شرق به غرب وجود دارد که عبور از خاک افغانستان و سرمایه گذاری در افغانستان را برای تجار ایرانی فراهم می آورد.


منبع:

1399/05/30
11:54:53
5.0 / 5
1663
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
مسکن گزین - MaskanGozin
maskangozin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسكن گزین محفوظ است

مسكن گزین

جستجوی املاک