كارشناس اقتصاد مسكن:

به موفقیت بورس املاك خوش بین نیستم

به موفقیت بورس املاك خوش بین نیستم مسكن گزین: كارشناس اقتصاد مسكن معتقد می باشد به خاطر وجود ابزارهایی چون صندوق زمین و ساختمان و اوراق سلف موازی، راه اندازی یك بورس تخصصی املاك، موضوعیت ندارد.به گزارش مسکن گزین به نقل از مهر، بهروز ملکی در یادداشتی درباره بورس املاک و مستغلات نوشت:
چند صباحی است که بحث ایجاد بورس املاک (مسکن) شکل گرفته و اخیراً هیئت مؤسس آن نیز معرفی شده است. نسبت به تأسیس این بورس اقناع نشده ام و معتقد نیستم بتواند گره ای بگشاید.
آخرِ کارکرد این بورس، تامین مالی با ابزارهایی چون صندوق زمین و ساختمان، صندوق املاک و مستغلات، فروش متری مسکن و… است که اساساً نیاز به ایجاد بورس جدید نداشته و در حیطه فعالیت و وظایف نهادهای موجود خصوصاً شرکت های تامین سرمایه قرار می گیرد.
ضمن اینکه با وجود بورس های کنونی فعال در کشور، هیچ خلأ ی احساس نمی گردد.
به زبان خیلی ساده، همه کارکردهایی که برای بورس املاک می توان تعریف کرد، توسط ساختار موجود نیز قابل انجام است. ظاهراً دوستان عزمشان را جزم کرده اند مشکل هویت بورس املاک را با سرمایه فوق سنگینِ ۵ هزار میلیارد تومانی جبران کنند!
هیئت مؤسس ۷ نفره این بورس جدید نیز جای بسی تأمل دارد. نگاهی به ترکیب این هیئت، نیاز به توضیح اضافی ندارد: ۱. بنیاد مستضعفان ۲. اتاق تعاون ۳. ستاد اجرایی فرمان امام (ره) ۴. اتاق بازرگانی ۵. تامین اجتماعی ۶. بخش خصوصی ۷. نماینده بخش غیردولتی که استثنائاً نماینده دولت در شورای عالی بورس هم هست!
با لحاظ جمیع جهات، ایجاد بورس املاک در خوشبینانه ترین حالت ناشی از شناخت ناکافی طراحان آن نسبت به اقتصاد مسکن خصوصاً مساله بسیار مهم، ناهمگنی مسکن و در بدبینانه ترین حالت درست کردن هیئت مدیره و دفتر و دستک در یک ساختار موازی خواهد بود.
اگر نگاهی به صحبت های طراحان آن بیندازیم درخواهیم یافت که حتی خود ایشان نیز دقیقاً نمی دانند مقرر است بورس املاک چه گره ای بگشاید.
کاش پیش از پذیره نویسی بورس املاک، این طرح چکش کاری شود خصوصاً که دراین زمینه، هیچ تجربه موفقی نیز در جهان قابل مشاهده نیست.
با عرض پوزش از طراحان این بورس، می ترسم این نوزاد یا مرده به دنیا بیاید یا قبل از بلوغ و ثمردهی، تلف شود. امیدوارم اشتباه کرده باشم.


منبع:

1399/04/28
13:38:15
5.0 / 5
2498
تگهای خبر: املاك , اوراق , بورس , تخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
مسکن گزین - MaskanGozin
maskangozin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسكن گزین محفوظ است

مسكن گزین

جستجوی املاک