جهانگیری در جلسه ستاد توسعه سواحل مكران:

سواحل مكران به نقطه ای برای توسعه سیستان و بلوچستان تبدیل گردد

سواحل مكران به نقطه ای برای توسعه سیستان و بلوچستان تبدیل گردد به گزارش مسكن گزین جلسه ستاد توسعه سواحل مكران ظهر امروز (دوشنبه) به ریاست معاون اول رییس جمهور برگزار گردید.به گزارش مسكن گزین به نقل از مهر، جلسه ستاد توسعه سواحل مكران ظهر امروز (دوشنبه) به ریاست معاون اول رییس جمهور برگزار گردید.
اسحاق جهانگیری در این نشست با اشاره به ظرفیت كم نظیر سواحل مكران برای توسعه استان های سیستان و بلوچستان و هرمزگان، اظهار داشت: سواحل مكران باید به نقطه ای كانونی برای توسعه و رفع محرومیت از این دو استان تبدیل گردد.
معاون اول رییس جمهور با اشاره به وجود محرومیت در استان سیستان و بلوچستان و فاصله زیاد شاخص های توسعه در این استان با سایر استان های كشور، خاطرنشان كرد: حل مسائل استان سیستان و بلوچستان نیازمند طرحی نو و نگاهی ملی است و این مورد باید در دستور كار همه دستگاه های اجرایی قرار گیرد.
وی همینطور با اشاره به تدوین طرح جامع برای توسعه سواحل مكران و برنامه ریزی برای اجرای چند پروژه بزرگ در این منطقه، تصریح كرد: برنامه ها و پروژه های خوبی برای اجرا در این منطقه تهیه شده است كه می تواند به توسعه سواحل مكران كمك نماید.
جهانگیری اضافه كرد: برای توسعه سواحل مكران باید همه جوانب نظیر مسائل زیست محیطی و مسائل اجتماعی دیده شود و سیاست روشن و دقیقی برای اجرای طرح جامع توسعه سواحل مكران تدوین گردد.
معاون اول رییس جمهور با تاكید بر اینكه باید پروژه های مصوب در مسافرت مقام معظم رهبری به استان سیستان و بلوچستان و هم قول ها و وعده های داده شده از جانب رییس جمهور محترم برای توسعه این استان به سرعت محقق شوند، اظهار داشت: باید با برنامه ریزی دقیق و سیاست گذاری صحیح، ضمن اجرای پروژه ها و عمل به وعده های داده شده، نسبت به محرومیت زدایی و توسعه استان اقدام گردد.
وزیر جهاد كشاورزی هم در این نشست با اشاره به شرایط اقلیمی مناسب در سواحل مكران و بویژه چابهار برای كشت گلخانه ای، اظهار داشت: چابهار این ظرفیت را دارد كه به میزان ۱۰ هزار هكتار كشت گلخانه ای با ۱۰۰ هزار فرصت شغلی در آن تولید شود.
مهندس حجتی با یادآوری اینكه ۵۵ درصد صید و صیادی كشور در سواحل مكران انجام می شود، تصریح كرد: سواحل مكران از ظرفیت گسترده ای برای پرورش ماهی در دریا و پرورش میگو برخوردار می باشد كه اگر حمایت های لازم صورت گیرد با مشاركت بخش خصوصی شاهد توسعه در این گونه فعالیت ها خواهیم بود.
وزیر راه و شهرسازی هم در این نشست با اشاره به تدوین برنامه جامع توسعه سواحل مكران اظهار داشت: این برنامه در ۱۲ محور تهیه شده كه ۳۸ محرك اقتصادی در آن وجود دارد و اجرای این برنامه ها همت و تلاش همه دستگاه ها را می طلبد.
اسلامی اضافه كرد: در این برنامه توسعه ای ظرفیت های بومی سواحل مكران با نگاه درون زا و برون نگر دیده شده و راه اندازی دو شهر جدید هم در این برنامه پیش بینی شده است كه بزودی ساخت واحدهای مسكونی برای ساكنین آن آغاز خواهد شد.
استاندار سیستان و بلوچستان هم در این نشست با اشاره به اینكه شاخص های استان در بخش های مختلف نظیر بهداشت و درمان، فرهنگ و هنر و آموزش و پرورش فاصله بسیاری با میانگین كشور دارد، خواهان اجرای مصوبات سفر رهبر معظم انقلاب به این استان شد.
در این جلسه كه وزرای امور اقتصادی و دارایی و دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح هم حضور داشتند، گزارشی از عملكرد پروژه های طرح توسعه سواحل مكران طی ۹ ماهه سال ۹۷ عرضه شد و توضیحاتی هم در مورد پروژه های زیرساختی طرح توسعه سواحل مكران نظیر راه اندازی راه آهن، جاده سازی، توسعه بندر شهید بهشتی، انتقال آب و راه اندازی سد و نیروگاه بیان گردید.
در ادامه این جلسه گزارشی از اهم اقدامات دبیرخانه ستاد توسعه سواحل مكران عرضه شد و نماینده دبیرخانه در این گزارش اعلام نمود كه رویكرد دبیرخانه تلاش در جهت محرومیت زدایی قبل از آغاز روند توسعه این سواحل بوده است و دبیرخانه ستاد توسعه اجتماع محور جهت افزایش توانمندی جوامع محلی و توسعه پایدار و متوازن و همراهی جوامع در فرآیند توسعه صنعتی و عمرانی را دنبال می كند.
در ادامه این جلسه بعد از بحث و تبادل نظر در مورد گزارش های عرضه شده، پیشنهادات و نظراتی در جهت سرعت بخشیدن به روند توسعه سواحل مكران و اجرای طرح جامع این سواحل عرضه شد.

1397/10/11
14:06:15
5.0 / 5
5097
تگهای خبر: توسعه , تولید , جاده , دارایی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
مسکن گزین - MaskanGozin
maskangozin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسكن گزین محفوظ است

مسكن گزین

جستجوی املاک