بودجه ریزی بهینه شهرداری نیازمند مشاركت شهروندان است

بودجه ریزی بهینه شهرداری نیازمند مشاركت شهروندان است مسكن گزین: رئیس كمیسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر زنجان اظهار داشت: تغییر در ساختار بودجه ریزی شهرداری با دخالت دادن شهروندان و مشاركت آنان در تعریف پروژه های محله های مختلف می تواند اثربخش و مفید باشد.


حمید رضا حمیدی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اضافه كرد: الان ساختار بودجه شهرداری ها، متشكل از سه سطح، تحت عناوین برنامه، طرح و پروژه است كه هریك بخش های مختلفی را شامل میگردد.
وی گفت: در بودجه سال جاری شهرداری زنجان 59 طرح در قالب 9 برنامه گنجانده شده كه هر یك از طرح های یاد شده باز پروژه های متعددی را شامل میگردد.
حمیدی اضافه كرد: بر این اساس می توان پروژه ها را از حیث ماهیت و اندازه به 2 مقیاس شهری و محلی تقسیم بندی كرد و به طور مثال تقاطع های غیر همسطح از حیث اندازه و مطالعات شهری باز در ماهیت هر كدام یك پروژه شهری محسوب می شوند.
وی بیان كرد: بر این مبنا اشكالی كه در ساختار كنونی بودجه مشاهده میگردد بیشتر مربوط به پروژه های عمرانی خرد(محلی) بوده و با عنایت به اینكه در بودجه امسال حدود 600 میلیارد ریال از یكهزار و 160 میلیارد ریالی بودجه عمرانی (معادل 51 درصد) مربوط به پروژه های خرد محلی است، لزوم تجدید نظر در برنامه ریزی این حوزه احساس میگردد.
این عضو شورای اسلامی شهر زنجان افزود: میزان انحراف بالای بودجه، توزیع ناعادلانه بودجه و مشكل بودن امكان نظارت دقیق توسط نهاد نظارتی شورا بر هزینه كرد همچون اشكالات در اجرای پروژه های خرد محلی است.
وی افزود: شفاف نبودن محل دقیق هزینه كرد بودجه، پرداختن به اجرای پروژه های غیر اولویت دار و اعمال نظر در محل، نوع و میزان اجرای پروژه ها توسط افراد كه به نابرابری ها دامن زده از دیگر اشكالات آن بشمار می آید.
حمیدی اشاره كرد: با عنایت به اینكه محله از دیر باز بعنوان كوچكترین جزء تقسیمات شهری قابل برنامه ریزی در شهرهای ایران شناخته می شد، بهتر است در ساختار بودجه ریزی محلات از مشاركت شهروندان استفاده، پروژه های خرد محلی در سطح محلات شهری گنجانده و بر این مبنا برنامه ریزی و توزیع بودجه صورت گیرد.
به گزارش مسكن گزین به نقل از ایرنا، شهر زنجان بعنوان مركز استان سه منطقه شهرداری و 430 هزار نفر جمعیت دارد.
9646/6085


1397/09/23
13:28:25
5.0 / 5
4741
تگهای خبر: شهرسازی , معماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
مسکن گزین - MaskanGozin
maskangozin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسكن گزین محفوظ است

مسكن گزین

جستجوی املاک